wyszukiwanie ofert

Po co mi Pośrednik

Rozmowa z Jarosławą Ejsymont, pośredniczką w obrocie nieruchomościami, prawnikiem i zarządcą nieruchomości, prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Czy Pośrednik dzisiaj po deregulacji jest potrzebny?

Zdecydowanie tak. Deregulacja nie wpłynęła w żadnym stopniu na zmianę przebiegu transakcji na rynku nieruchomości.

Chce Pani powiedzieć, że w dobie Internetu ludzie nadal potrzebują pośredników, żeby kupić czy sprzedać nieruchomość?

To oczywiste, że tak. Pośrednictwo nie polega tylko na "powieszeniu oferty w internecie", choć wielu klientom tak się wydaje. Właściwie przygotowana oferta z dobrymi zdjęciami wymaga interdyscyplinarnych umiejętności i wiedzy. Dzisiaj pośrednik przygotowując nieruchomość do sprzedaży, czy najmu powinien posiadać kompetencje marketingowe z zakresu home stagingu, czy profesjonalnej fotografii nie wspominając o znajomości skuteczności poszczególnych portali internetowych. 
Wybór właściwych portali oraz ich efektywnych usług to wiedza pośrednika, którą nabywa w oparciu o własne badania i doświadczenie.
Trzeba pamiętać również o tym, że są oferty, których w internecie się nie zamieszcza ponieważ klienci sobie tego nie życzą i jest to całkiem spora baza ofert, do której dostęp mają wyłącznie pośrednicy.

W jaki sposób klienci trafiają dzisiaj do Pośrednika?

Osobiście pracuję z klientami, którzy przede wszystkim przychodzą z polecenia, a więc dobrze wiedzą, do czego jest im potrzebna moja wiedza i doświadczenie. Coraz częściej zdarzają się sytuacje w których  klienci sami wyszukali sobie nieruchomość w internecie, a w  celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji przychodzą do mnie z prośbą o sprawdzenie nieruchomości przed zakupem i sfinalizowanie transakcji łącznie z jej prawidłowym przekazaniem.

Jak ocenia Pani sytuację na obecnym rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

W obecnej sytuacji grupa dobrych pośredników, pracuje dla grupy dobrych klientów - i każdy ma się dobrze - zadowolenie, bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu. Ale wiedzą o tym tylko Ci, którzy nie wybierają przypadkowo.
Kiedy potrzebuję lekarza czy prawnika to pytam o takiego, którego ktoś mi poleci ... z pośrednikami podobnie.
Jest jeszcze druga strona tego rynku  grupa pośredników, która w walce o klienta stosuje nieetyczne zachęty pracy bez wynagrodzenia, bez umowy, nie współpracując z innymi pośrednikami działając w ten sposób na niekorzyść klienta.
Niewątpliwie prowadzenie działalności w taki sposób skazuje te firmy, jak również klienta na  niepowodzenie.

Jaką rolę dzisiaj spełnia Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami po deregulacji ?

Priorytetem jest działalność edukacyjna i integracyjna na rzecz środowiska. Stowarzyszenie oferuje ciekawe szkolenia i warsztaty dla branży nieruchomości w tym dotyczące nowych trendów marketingu i sprzedaży, budowania marki, mobilnej fotografii oraz najnowszych zmian regulacji prawnych rynku nieruchomości.
Wbrew  przewidywanym prognozom zainteresowanie uzyskaniem kwalifikacji jest duże. Od marca 2014 roku Stowarzyszenie WSPON zorganizowało kilkanaście 60 godzinnych kursów  dla pośredników i zarządców zakończonych egzaminem i uzyskaniem licencji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Dodatkowo członkostwo daje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej i różnych rabatów, o których informujemy na stronie internetowej.

Jak widzi Pani przyszłość zawodu pośrednika?

Oprócz dużych firm sieciowych widzę tu spore miejsce dla małych biur, do których przychodzi się ze względu na indywidualne traktowanie oraz dobrą, miłą i fachową obsługę. Sprzedaży nieruchomości towarzyszą często rozmowy bardzo osobiste, które wymagają zaangażowania czasu i uwagi.
W takich biurach klient czuje się wyjątkowo i chce tu wracać, bo jest znajomy pośrednik, sprawdzone i  bezpieczne oferty a przede wszystkim zaufanie.